Naleziště achátů/lokality

Zde je popis některých míst, kde lze v České republice najít acháty.

Doubravice

Doubravický melafyrový kamenolom má nyní dvě patra a v obou lze vykutat krásné pecky. Nejvyšší šance na nález jsou po těžebním odstřelu, ale najít se zde vždy něco dá. Typické pro Doubravici jsou červenobílé acháty. V lomu Doubravice se také hojně vyskytuje i ametystkřišťáljaspis a kalcit. Tento lom velice proslavil české acháty a stal se jedním z nejznámějších nalezišť achátů v Čechách.

Železnice

Směrem na sever od Železnice jsou pestrobarevné acháty, nejčastěji s červenou barvou a nádechem fialové. Známým místem je zde pole u pionýrského tábora u cesty ze Železnice k lomu v Doubravici.

 

Kozákov

Kozákov patří k nejznámnějším českým nazelištím achátů. Váže se k němu mnoho historických spisů a pověstí. Typické jsou šedobílé acháty, ale mohou mít i jiné barvy. Kozákov je charakteristický svými jaspisy různých barev i ametysty. Vlastníkem lomu je pan Votrubec a vybírá zde vstupné. Je ochoten na místě kámen zpracovat, ovšem za vyšší cenu. Do lomu se vozí štěrk a suť hornin obsahujících achátové pecky z jiných lokalit, především z lomu Frýdštejn, a tak si návštěvníci lomu myslí (mylně), že našli „kozákovský achát“. Touto sutí se lom zatraktivňuje pro turisty, aby tam něco našli, protože vykutat achát z melafyru přímo v lomu je náhodou díky tomu, že lom už dlouhá léta není činný. U Kozákova lze hledat acháty i u Hamštejna a Prackova.

 

Morcinov

Na Morcinově se acháty vyskytují všude na polích i v lesích směrem k Libuňi. Morcinovská lokalita skýtá různé kombinace barev, od chalcedonů, přes modro bílé acháty, až po barevné acháty, ametystové geody a křištály.

Do oblasti Morcinova také spadá oblast pod hradem Kozlov, kde je absolutně zničená příroda a turistická cesta od některých sběratelů, kteří tak škodí nejen přírodě, ale i dobrému povědomí o ostatních sběratelů, kteří přírodu neničí nebo umí uvést po hledání achátů místo do původního stavu.
Acháty z Kozlova jsou nádherné a mají svůj specifický kapkovitý tvar a krémové barvy. Lze je nalézt v suti vydolované od některých sběratelů nebo je koupit na burzách.

Rváčov

Rváčov je lokalita sousedící s Morcinovem a zde se nejčastěji nacházejí šedobílé acháty.

Libuň

U Libuně lze najít nádherné tzv. „domečkové acháty“, které jsou tvořeny pseudomorfozami křemene po barytu, ale i běžné typy achátů různých barev.  Zajímavá jsou zde pole severně od vlakového nádraží.

Cidlina

Zde lze pecky hledat na polích v okolí městečka Cidliny.

Vidochov

Vidochovský lom, přezdívaný také „Lom Horka“ je nádherným úkazem kombinace lidské práce a přírody. Nyní je zarostlý vegetací, drží se v něm voda a mezi travinami a stromy jsou vidět stará kutišťě, kam chodí hledat štěstí i nynější sběratelé. Acháty se musí vykutávat, nejlépe kladívkem a majzlíkem, ze skály. Tento lom najdete po cestě směrem z obce Horka u Staré Paky směrem do Borovnice, a to po pravé straně. Lom je soukromým pozemkem. Acháty se také vyskytují na okolních polích.

Rovně nad Dolní Kalnou

Rovně jsou lokalita s rozsáhlou rozlohou a nachází se přímo nad vesničkou Dolní Kalná. Když přijedete do Dolní Kalné směrem od Čisté u Horek, jsou to pole, která máte po pravé ruce nahoře. Sběratelé zde často zastaví autem ve vesnici a vyběhnou si kopeček nahoru rovnou na pole za lesem. Minerály zde lze hledat na polích směrem ke Ždírnici a také k Borovnici. Stále jsou zde velmi četné nálezy jaspisu, achátů a chalcedonů. Není těžké jich najít za 2 hodiny plný ruksak, nicméně kvalitních kusů je zde velmi málo. Typickými acháty pro tuto oblast jsou tzv. „žluťáky“ – acháty s výrazně žlutou kresbou. Najít si takový žluťák není vůbec jednoduché, protože jich je velmi málo a kdo najde 1 až 2 za den, je to nadstandard. Někdy se ani po několika návštěvách nemusí zadařit. Tak hodně štěstí při hledání!

12 thoughts on “Naleziště achátů/lokality

 1. %d. %m. %Y at %I:%M

  Navštívil Rovně asi před třemi roky,lokalita byla zpodmítána ale nálezy byly mizerné.
  Chtěl jsem koupit jeden „žluťák“ od místního sběratele,ukázal mě celé řady ale neprodal.

  1. Jarda
   %d. %m. %Y at %I:%M

   přijedtě si do milovic jsou tu naplaveniny labe a v podstatě tu ani jiné než žluté nebo medové acháty nejsou, když máte štestí najdete, krásně zbarvené acháty, je tu i spousta chalcedonů a jaspisů, také zkamenělé dřevo se tu vyskytuje. Nebo se mi ozvěte na číslo 721 256 842 a já vám nějaké svoje acháty dám vybrat 😀

   1. Martin
    %d. %m. %Y at %I:%M

    Zdravím a kde je to místo přeci jen Milovice jsou celkem velké :)

   2. min
    %d. %m. %Y at %I:%M

    kde přesně se tam dá hledat? :-)

   3. Lubomír Lukeštík
    %d. %m. %Y at %I:%M

    Dobrý den,velice mě zaujala vaše zmínka o naplaveninách Labe.Rád bych se letos na jaře přijel podívat a rád bych se s vámi setkal.Napište mi prosím,zda je vaše telefonní číslo aktuální a zda by jste byl ochoten se se mnou setkat.
    Děkuji,Lukeštík

 2. %d. %m. %Y at %I:%M

  Lokality mají své nejlepší časy zasebou, ale pokud se podaří něco najít, člověk si nálezu o to více cení…

 3. Jaroslav Tichý
  %d. %m. %Y at %I:%M

  Ahoj jsem z Chlumce nad Cidlinou a chodim v tomto městě na pole a různé lokality po okolí.Bohužel chodím sám.Pokut by někdo chtěl rád bch aby někdo šel se mnou.Podělím se rád o své lokality kde nacházím kalcit cvočkoví,žluté chalcedony,medové acháty,někdy i normální avhaty do 5 cm mám nález iametystu.Ozvěte se někdo a něco podnikneme.Ahoj Jarda Chlumec nadv Cidlinou 23

  1. brouček jiři
   %d. %m. %Y at %I:%M

   ahoj ja jsem z pardubic a rad bych s tebou někam vyrazil. pokud to stale plati tak se mužeme někdy sejit

  2. Rothbauer
   %d. %m. %Y at %I:%M

   Ahoj,v okolí Chlumce to mineralogicky absolutně neznám.Čas mám téměř kdykoli.

  3. Jaroslav Šubr
   %d. %m. %Y at %I:%M

   Ahoj. Jsem z Nového Bydžova a hledám někoho s kým jezdit za šutry. 606604819

 4. Jaroslav Tichý
  %d. %m. %Y at %I:%M

  Moje číslo na mobil je 777 577 129

  1. Jaroslav Šubr
   %d. %m. %Y at %I:%M

   Ahoj. Tvoje číslo prý neexistuje. Nejde se dovolat. Šubr