XXXVIII. Mezinárodní expozice minerálů, 1. – 3. 11. 2013 Tišnov

1. – 3.11. 2013 se konala podzimní 38. Mezinárodní expozice minerálů v Tišnově. S kamarádem jsme se rozhodli opět zúčastnit a zpříjemnit si den. K návštěvě burzy jsme vybrali sobotu 2.11. 2013, a po hodině a půl cesty dorazili na místo.

Přijeli jsme po deváté hodině, tím pádem jsme se ještě vyhnuli frontám a „přecpaným“ sálům. Ovšem během krátké doby byla již výstava plná lidí. Potom je už pohyb po sálu a prohlídka vystavených minerálů, zkamenělin a předmětů obtížnější.

Výstava je rozdělena do několika prostor – budova TJ Sokol Tišnov a gymnázium. Jako tradičně jsme začali prohlídkou sokolovny, poté se přemístili do gymnázia. Prodejců bylo opravdu hodně, Čechů i cizinců s rozličným sortimentem a samozřejmě i cenami. Není nic neobvyklého, že stejný druh minerálu můžete o pár metrů sehnat řádově i o stokoruny levněji. Proto, není od věci si nejdříve výstavu projít a udělat pořádek v hlavě, co stojí za koupi, a co je naopak předražené. Prodejci ceny nadsazují, a kolikrát využívají neznalosti návštěvníků, to k tomu ale asi bohužel patří. Také je potřeba si dát pozor na padělky zkamenělin a syntetické minerály, které prodejci kolikrát vydávají za přírodní kameny. Z mojí vlastní zkušenosti jsem se s takovým příkladem setkal na burze v Brně, kde byla nabízena drúza morionu. Krystaly byly nalepené na horninové podložce, a pro „zamaskování“ nalepení použita nějaká pryskyřice, tvořící dojem, teď přemýšlím čeho, asi kalcitu..? Vynalézavost některých prodejců je opravdu zajímavá, ovšem zápach pryskyřice se nedal opomenout. Je škoda, že i tímto způsobem se někteří snaží běžné návštěvníky napálit.

Na výstavě byly ke zhlédnutí pěkné ukázky minerálů i zkamenělin, ovšem hodně se rozrůstá nabídka šperků, předmětů z minerálů, korálků.. Pokud se třeba jedná o ručně vyráběné šperky budiž, ale sošky, nádoby a podobné věci z kamenů trochu dojem výstavy kazí. Samozřejmě je jasné, že burzu nenavštěvují jen sběratelé, ale i rodiny s dětmi, běžní lidé, kteří se rádi na výstavu podívají a koupí si nějakou drobnost na památku. Ve srovnání s předchozími ročníky je vidět, že se více prodejců zaměřuje na tuto cílovou skupinu.

I přes všechny „mouchy“, které jsem výše zmínil se mi výstava líbila. Beru ji jako možnost setkat se s lidmi, kteří mají stejnou zálibu, možnost vidět hodně pěkných ukázek minerálů. Při srovnání s dalšími burzami je pro mě stále Tišnov nejlákavější a nejtradičnější záležitost. Oblíbenost této burzy potvrzuje určitě i vysoká návštěvnost, kterou si netroufnu odhadnout. Těm, kteří se o minerály zajímají s klidem doporučuji, aby si někdy našli čas a jeli se podívat. Pokud vše půjde jak má, a čas mi to dovolí, tak se tam třeba na jaře potkáme :-).

foto: Pavel Fiala
autor článku: Pavel Fiala, 11. 11. 2013