Malý Chlum u Obory 4. 5. 2013

Po cestě z burzy v Tišnově jsme se s kamarádem a přítelkyní rozhodli využít pěkného dne a navštívit nějaké geologicky zajímavé místo. Vítězem se stala rozhledna Malý Chlum, v jejíž blízkosti se nachází opukový lom. Rozhlednu najdete na vrchu Malý chlum, je celá ze dřeva o výšce do deseti metrů a výhled z ní je opravdu pěkný. Při dobrém počasí uvidíte Praděd, Kralický Sněžník, i Orlické hory. Cesta k ní vede po značené cestě mírně do kopce, ale není to nic náročného.

Ale, abych se vrátil k opukovému lomu, který byl další částí naší zastávky. Jedná se o poměrně velký opuštěný lom, z období křídy, nacházející se u úpatí Malého Chlumu. Lidé toto místo využívají jako turistický bod, zastávku při cestě na rozhlednu. Na místě je odpočívadlo s lavičkou a opravdu se jedná o klidný kout přírody. My jsme tam zastihli pouze několik dětí, které v suti hledaly zkameněliny.

Pro lokalitu jsou typické fosilie mlžů z rodu Inoceramus a Mytiloides, ježovky a vzácněji Amoniti. Samozřejmě, jsme se ihned pustili do průzkumu a přehrabování napadaných kamenů. Snaha se nakonec vyplatila a kamarádovi se podařilo najít fosilii Amonita. Zvedl kámen, který se mu v ruce rozpůlil a Amonit byl na světě. Dá se říci, že měl asi velké štěstí, a o to víc ho nález potěšil.

Na místě jsme se zdrželi asi hodinu, podívali se po zkamenělinách, odpočinuli si. Pak už nás po pěkně prožitém dni čekala cesta domů. Návštěvu tohoto místa doporučuji. 

Datum výpravy: úterý 4. 05. 2013

autor článku: Pavel Fiala., 31. 07. 2013